Poradenská skupina Moore Czech Republic posiluje své vedení. Martin Buranský (54) se připojuje k týmu partnerů a nastupuje do dceřiné společnosti Moore Advisory CZ, kde bude zodpovědný za oblast manažerského poradenství. Povede tým zkušených konzultantů, specializujících se na strategické řízení, optimalizaci procesů, nastavení systémů řízení a organizace či na snižování nákladů. Bude se podílet na strategickém rozvoji manažerského poradenství a na jeho propojení s dalšími oblastmi působení skupiny Moore Czech Republic.
Jako šéfka externí komunikace ve společnosti Sazka nastoupila Pavla Hobíková. Přináší několikaleté zkušenosti s vedením PR a externí komunikace z e commerce skupiny Mall Group, operátora T-Mobile či maloobchodního řetězce Globus. Ve své roli bude mít na starosti kompletní externí komunikaci včetně přípravy PR kampaní a eventů a bude také vystupovat jako mluvčí firmy.
Společnost Vendavo, poskytovatel řešení pro správu a optimalizaci cen pro výrobní a obchodní společnosti, jmenovala Jacoba Ringlera šéfem vývoje a ředitelem českého zastoupení. Bude zodpovědný za řízení vývojových týmů, které vedle České republiky sídlí i ve Švédsku a Americe. Jacob Ringler (44) se dosud věnoval budování a řízení výzkumných a vývojových pracovišť světových technologických značek. Kanaďan z Vancouveru nastoupil do Vendavo se zkušenostmi a v Praze vybudoval a vedl R&D centrum firmy Pure Storage, jež podpořilo expanzi firmy v EMEA. Působil i jako ředitel a šéf globálního mobilního vývoje ve společnosti SAP Concur pro ČR. Za 15 let zastával vedoucí a konzultační role.
Pozoruhodným zjištěním průzkumu analytiků společnosti Fidelity International pro rok 2023 je, že více než polovina správních rad očekává během tohoto roku obrat v hospodářském cyklu směrem k růstu. Rok 2023 bude náročný a vyšší ceny spolu s vyššími úrokovými sazbami přivedou mnoho ekonomik do recese. Každoroční průzkum mezi analytiky společnosti Fidelity (zahrnující 152 odborníků z reálných společností), nastiňuje naději. Průzkum oslovuje odborníky na dluhopisy, akcie, soukromé úvěry a ostatní aktiva. Z něj plyne, že 60 % analytiků se domnívá, že jim svěřené sektory se již nacházejí ve fázi zpomalení, mělké recese nebo jsou na tom ještě hůř. Přes polovinu z nich ale očekává, že se hospodářský cyklus do konce roku 2023 obrátí do kladných hodnot. Pouze hrstka z nich očekává hlubokou recesi.
SAP SE a Red Hat oznámily rozšíření partnerství, jehož cílem je výrazně navýšit využívání a podporu systému Red Hat Enterprise Linux společností SAP. Cílem této spolupráce je zlepšit inteligentní podnikové operace, podpořit transformaci do cloudu napříč odvětvími a podnítit komplexní inovace v oblasti IT. Na základě spolupráce obou společností SAP postupně převádí část svého interního prostředí IT a portfolia SAP Enterprise Cloud Services na standardní základ Red Hat Enterprise Linuxu, což je posun, který má lépe vyhovět vyvíjejícím se obchodním a IT potřebám společnosti. SAP v rámci svého migračního plánu rozšiřuje podporu řešení RISE with SAP pomocí operačního systému Red Hat Enterprise Linux, který je preferovaným operačním systémem pro nové implementace řešení RISE with SAP.
Meeting Point CzechTrade, největší proexportní událost v Česku, proběhne 20. a 21. února v Praze. Akce se zúčastní na 400 českých firem, jež zde mohou konzultovat obchodní záměry s řediteli z 52 zahraničních kanceláří poskytujících servis pro 60 zemí světa. Ti poskytnou expertizu k rozvoji byznysu v zahraničí, zhodnotí šance expanze a doporučí, jak postupovat. V nabídce jsou nově Filipíny, Arménie, Katar a země Střední Ameriky a Karibiku. Účast až na pěti půlhodinových konzultacích je zdarma. Přítomni budou odborníci z Klientského centra pro export a Design Centra CzechTrade. „Jde o jednu z nejdůležitějších akcí roku pro podporu internacionalizace českých firem. Konzultace s odborníky jsou příležitostí, jak získat informace, které nejsou jinak dostupné. Vzhledem ke zkušenostem kanceláří firmy řeší konkrétní investiční i exportní příležitosti, možnosti propojení s vhodnými obchodními partnery i způsob komunikace, specifický pro daný trh,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.
„Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt za celý loňský rok o 2,5 % ve srovnání s rokem 2021, a překonal tak o 0,3 procentního bodu srpnové předpoklady ministerstva financí. Přesto je třeba vnímat určitý negativní trend, když dvě poslední čtvrtletí došlo k mezičtvrtletnímu poklesu HDP a výraznému zpomalení meziročního růstu. Výsledky tuzemské ekonomiky byly ovlivněny zejména významným omezením spotřeby domácností,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic. „Lze očekávat, že snížení spotřeby, jakožto klíčové složky HDP, bude pokračovat nejméně celé první pololetí letošního roku. Důležitý je také fakt, že růst hrubé přidané hodnoty zaznamenala zejména odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, která měla nižší srovnávací základnu roku 2021, kdy je významně ovlivňovaly restrikce spojené s pandemií.“
Skupina srovnávacích portálů pro poradenství a sjednání finančních produktů, kam spadá například Srovnejto.cz, Porovnajto.sk, ePojištění.cz nebo Superpoistenie.sk, má nového CEO. Na začátku února přišel do čela skupiny vlastněné německým mediálním domem Bauer Media Group Nicolas Eich. Ten přichází z AEVI, jež se věnuje technologiím v platebním styku. Předtím působil na pozici generálního ředitele ve společnosti Edenred, kde vedl digitální transformaci v České republice. Má zkušenosti i z oblasti srovnávacích portálů a zprostředkování na českém trhu, jako CEO vedl společnost ChytryHonza.
Pozici obchodního ředitele ve Skladonu nově zastává Jan Baláš (43). Do fulfillmentové společnosti přichází s téměř dvaceti lety zkušeností z oblasti domácího i mezinárodního obchodu. Ve Skladonu bude mít na starost rozvoj obchodního oddělení a stabilizaci vnitřních procesů před tím, než firma začne realizovat svou zahraniční expanzi. Pro Skladon představuje Baláš důležitou podporu na cestě k transformaci ze startupové společnosti do evropské logisticko-technologické firmy. Vizí společnosti je vybudovat v následujících letech síť fulfillmentových center napříč Evropou a obsloužit tak evropské země v rámci služby next-day delivery, tedy doručení do druhého dne.
Podle studie společnosti Accenture tři čtvrtiny (76 %) vedoucích pracovníků firem v oboru polovodičů očekávají, že nejpozději do roku 2024 se problémy spojené s výpadky v dodavatelských řetězcích zmírní a situace se zlepší. Zároveň podotýkají, že společnosti musejí být připraveny čelit dalším tlakům na trhu a více se zaměřit na investice, které jim pomohou zajistit budoucí růst. V současnosti vnímají dotazovaní exekutivci jako největší výzvy pro zachování stabilních dodávek čipů inflaci a vývoj ekonomiky (35 % dotazovaných), dále přetrvávající důsledky a restrikce spjaté s onemocněním covid 19 (20 %), nedostatek kvalifikovaných talentů (18 %), podhodnocené investice (14 %) a možné zhoršení geopolitické situace (12 %).
Fúze a akvizice, zlepšování digitálních procesů, valuace majetku. Ale také intenzivní hledání úspor v oblastech zatížených státní byrokracií. Tak by se daly na zájmu o služby RSM popsat transformační priority českých firem v loňském roce. Obrat českého a slovenského RSM, které tuzemskému byznysu pod vedením Moniky Marečkové pomáhá již od roku 1991, se v roce 2022 přiblížil těsně pod 400 milionů s růatem o 12 %. Snaha malých i středních firem (na které se RMS specializuje) o větší efektivitu, krizové řízení a transformaci v neklidné době je dobrá zpráva pro českou ekonomiku, ve které tvoří 40 % HDP.
Trezor, tvůrce první hardwarové bitcoinové peněženky, jmenoval Matěje Žáka, dosavadního produktového ředitele, svým novým CEO. Žák přebírá vedení Trezoru od spoluzakladatele společnosti, kterým je Marek „Slush“ Palatinus. Ten se posouvá více do konzultantské role a bude pomáhat řídit strategické, technické a vizionářské směřování firmy. Žák se zaměří na další vylepšení celkové uživatelské zkušenosti produktů Trezor s cílem podpořit a zjednodušit přijetí kryptoměn širokou veřejností. Zároveň bude jeho úkolem zajistit, aby byl Trezor připraven na další bull market.
V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem OSVČ elektronickou datovou schránku a bude s nimi komunikovat výhradně jejím prostřednictvím. Týká se to přibližně dvou milionů osob se živnostenským oprávněním a 200 tisíců právnických osob. Podle průzkumu poradenské skupiny Moore Czech Republic bylo na konci loňského roku se změnou obeznámeno 86 % OSVČ. Dle odborníků poradenské skupiny je přechod na komunikaci pomocí datových schránek důležitým krokem v rámci digitalizace státní správy. Veškerá komunikace mezi státem a OSVČ se během prvního kvartálu přesune do elektronické sféry. Pomocí datové schránky budou OSVČ podávat daňová přiznání či informovány o pokutách.
Občané si přes Czech POINT loni pořídili přes 2,52 milionu výpisů. Šlo za téměř šestnáct let existence služby o nejvytíženější rok – ve srovnání s rokem 2021 byl nárůst přes 21 % a oproti rekordnímu roku 2016 čísla narostla přes 14 %. Za vyšším využíváním stojí i možnost podávání žádostí o mimořádný příspěvek na dítě – čísla by ale i tak prolomila historický rekord. Výrazný je trend růstu zájmu o elektronickou komunikaci – rekord byl v počtu žádostí o zřízení datové schránky i převod listinných dokumentů do elektronické podoby. Výpisu z obchodního rejstříku si lidé v roce 2022 pořídili 79 tisíc, číslo však dlouhodobě klesá, stejně jako počet výpisů z katastru nemovitostí – těch loni bylo 138 tisíc. Na stabilní úrovni se drží výpis ze živnostenského rejstříku (29 tisíc) nebo nejžádanější služba Czech POINTu, výpis z rejstříku trestů (664 tisíc). Za dobu existence Czech POINT systém poskytl přes 29,6 milionů výpisů.
Salesforce spouští vzdělávací program Bring Women Back to Work (BWBW) pro ženy z České republiky, jež mají zájem (znovu)začít svoji kariéru v IT. Během ročního kurzu absolvují školení v CRM systému Salesforce a zlepší si své soft skills, sebeprezentaci či projektové řízení. BWBW je určený ženám s pracovními zkušenostmi, které jsou minimálně rok bez práce. Cílem programu je nové kariérní uplatnění v oblasti IT. Po absolvování BWBW mají účastnice předpoklady, že v ekosystému partnerů a zákazníků Salesforce najdou práci. Mezi hlavní požadavky pro účast v programu patří dobrá znalost angličtiny a chuť učit se novým věcem. Program je pro účastnice zdarma, hodnota vzdělání, jež absolventky získají, činí 6 500 eur. Mezi hlavní partnery BWBW v ČR patří společnosti Deloitte, Accenture, Merkle, Digitall a Enxoo.
Posilování české koruny vůči euru je dobrou zprávou i pro motoristy, zvažující nákup auta ze zahraničí. Vývoj kurzu zlevňuje nákup vozu z eurozóny až o desítky tisíc korun. Zánovní Octavia je teď levnější o 10 až 20 tisíc oproti začátku listopadu a až o 50 tisíc oproti březnu loňského roku. Přestože ČNB v listopadu neintervenovala na podporu koruny, zůstává tuzemská měna silná. Zatímco v listopadu se euro obchodovalo za 24,535 korun, v lednu již oslabilo pod magickou hranici 24 korun na 23,990 korun. Loňského maxima dosáhlo euro na začátku března, kdy byl jeho kurz na úrovni 25,865 Kč. „Vývoj kurzu je dobrou zprávou pro všechny, kteří se právě nyní chystají k pořízení automobilu ze zahraničí,“ říká Jakub Šulta, CEO evropského tržiště s ojetými vozy Carvago.com. Ten doporučuje pořízení automobilu příliš neodkládat. Situaci podle něj nyní nahrává i to, že na německém trhu se snížila poptávka po zánovních ojetinách a jejich ceny tak v čase klesají.
Technologicko-logistická společnost DODO zajišťující logistiku poslední míle a síť drogerií Rossmann zahájily v Maďarsku pilotní projekt doručování objednávek do domácností pomocí dronů. První zkušební let odstartoval z prodejny Rossmann v nákupním centru Savoya Park v Budapešti. Trasa byla zvolena tak, aby dron překonal dlouhou vzdálenost a rozmanitý geografický terén. Místo startu a cíl doručení od sebe byly vzdáleny 15 kilometrů, celková trasa byla prodloužena přeletem dronu přes Dunaj. Vzdálenost dron překonal za 14 minut. V první fázi zkušebního provozu DODO a Rossmann testují, jak rychle lze objednávky pomocí dronů doručit při zajištění stoprocentně bezpečných podmínek.
Znalecká kancelář Equity Solutions Appraisals hlásí změny. Lenka Hluší povýšila na pozici Real Estate Valuation Manager. Tomáš Dvořák se z pozice konzultanta posunul na pozici Business Valuation Manager. Lenka Hluší dokončila program MBA s názvem Nemovitosti a jejich oceňování na Vysoké škole ekonomické v Praze. Tento studijní program patří k nejprestižnějším vzdělávacím programům v Evropě zaměřeným na nemovitosti. Tomáš Dvořák ve znalecké kanceláři EqSA působí přes šest let. Je absolventem magisterského studia se specializací oceňování podniku a jeho majetku na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Už ani ne za týden, v úterý 24. ledna, si můžete poslechnout zajímavé case studies, praktické tipy, právní rady a nové trendy v influencer marketingu. Konference se zaměří na efektivní spolupráci značek a influencerů. V hledáčku přednášejících se ocitnou témata:
• Nejčastější chyby při spolupráci s influencery – Ivo Veselý vás provede úskalími influencer marketingu.
• Influencer marketing v Alza.cz – výběr ambasadorů, ukázky kampaní a poučení z jejich realizace předá Monika Jančová z Alzy.
• Co nepodcenit během přípravy každé spolupráce – Andrea Voříšková (Pavelcová) z eLegal si posvítí na přípravu smlouvy a právní aspekty včetně regulace reklamy.
• TikTok influenceři: jak na to – celkový proces kampaně od počátečního briefu až po zveřejnění videa a následnou propagaci skrze placenou reklamu s vámi projde Vít Janda z TikTokuj.cz.
• Content creators jako budoucnost marketingu – Jan Vohralík z WeDigital předá tipy, jak na tvorbu nativního obsahu a budování vlastního profilu značky. • Testfluenceři: cílovku vám nejlépe pomůže oslovit cílovka – propojení influencerů, jejich publik a uživatelského testování pomáhá značkám s WOM i autentickým obsahem. Téma pro Rostislava Starého z Konektoru.
Výzva k iniciativě Design Credits, která je součástí komponenty Národního plánu obnovy Ministerstva kultury České republiky, nabízí dotaci podnikům orientovaným na průmyslovou či řemeslnou výrobu až do výše 200 tisíc korun. Na rok 2023 je v rámci výzvy alokováno deset milionů korun. Ministerstvo kultury a agentura na podporu obchodu CzechTrade tím chtějí podpořit propojení malých a středních firem s kreativními profesionály, kteří firmám pomohou inovovat design produktů. O to se v rámci národní platformy Design Centrum stará agentura CzechTrade, která je zprostředkujícím subjektem výzvy. Příjem žádostí byl zahájen 3. ledna.
Téma kybernetické bezpečnosti se přesunulo z IT oddělení do zasedacích místností. S tím, jak se množí útoky a zvyšují potenciální sankce, a to jak z hlediska právních předpisů, tak z hlediska ztráty důvěry zákazníků, se tato problematika stala prioritou na všech úrovních organizace. Kybernetickou bezpečnost si často představujeme jako boj mezi hackery a bezpečnostními experty, který se kvůli technologickému pokroku neustále stupňuje. A skutečně, hrozby někdy přicházejí i od nepřátelských států nebo prohnaných, technicky zdatných, zločineckých mozků. Hrozby se však stejně tak často objevují kvůli špatně zabezpečeným sítím, v jejichž důsledku jsou odhalena citlivá data. Nebo kvůli nepozorným či nerozvážným zaměstnancům, kteří při práci z domova používají nezabezpečená zařízení. Jaké bezpečnostní hrozby lze letos očekávat? Internet věcí (IoT) a zabezpečení cloudu, kybernetická bezpečnost při práci z domova se pro podniky stane prioritou, umělá inteligence (AI) bude hrát v kybernetické bezpečnosti stále významnější roli.
Poradenská skupina Moore Czech Republic se vyjadřuje k aktuálně zveřejněným údajům o inflaci za měsíc prosinec a rok 2022: „Zpomalující růst spotřebitelských cen je i s ohledem na nižší srovnávací základnu, kdy byla v prosinci 2021 odpuštěna DPH u cen elektřiny a plynu, pozitivní signál pro letošek. V roce 2023 už očekáváme všeobecný pokles tempa růstu cenové hladiny k jednociferným hodnotám,“ komentuje partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička s tím, že by taková situace mohla nastat v druhé polovině letošního roku. „Rok 2022 nicméně zůstane ve statistikách zapsán jako ten, kdy ceny v průměru rostly nejrychlejším tempem od roku 1993.“
Společnost Salesforce zveřejnila rekapitulaci vánočních nákupů roku 2022, která analyzuje listopadové a prosincové nákupní údaje od více než 1,5 miliardy nakupujících na maloobchodních stránkách využívajících Salesforce Customer 360 (včetně 24 z 30 největších amerických internetových obchodů). Zatímco listopadové online prodeje byly nižší než v letech 2021 a 2020, nabídky Cyber Week a Buy Online and Pick Up In Store (BOPIS) pomohly maloobchodníkům dosáhnout úspěchu v roce 2022. V celé sváteční sezóně tak celosvětově utratili spotřebitelé online nákupy celkem 1,14 bilionu dolarů a 270 miliard dolarů v USA.
Česká projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika posílila management a na pozici obchodního ředitele jmenovala Jiřího Kose, který se bude věnovat akvizici nových projektů a klientů. Zúročí tak svou dlouholetou praxi, kdy působil na vedoucích pozicích projekčních a developerských společností, mezi něž patří architektonická společnost Chapman Taylor, v níž působil 12 let.
„Podle směrnice a nyní i podle novelizovaných zákonů České republiky je nyní obchodník, který poskytuje přístup ke spotřebitelským recenzím, povinen informovat také o tom, zda zveřejněné recenze pocházejí pouze od spotřebitelů, kteří výrobek skutečně použili nebo zakoupili, či nikoliv, a také je o této ověřovací praxi řádně informovat. Recenze tedy mohou pocházet nejen od spotřebitelů, kteří si výrobek přímo zakoupili, ale také od těch, kteří jej skutečně použili,“ komentuje novelu Alžběta Kokešová, advokátka z advokátní kanceláře eLegal. Dle studií si již 86 % zákazníků nekoupí produkt bez pročtení recenzí. I tento aspekt vedl k tomu, že e-commerce prostor v minulosti zaplavily neautentické recenze. Kromě recenzí a ohýbání cen před slevami upravuje novela zákonů i podmínky reklamací. Doposud platilo, že pokud se produkt rozbil do šesti měsíců od zakoupení, zákazník měl právo na vrácení. Tato lhůta se nyní prodlouží na 12 měsíců.
Co bylo v předkovidových letech benefitem, je dnes v segmentu IT standardem. Home office převálcoval práci ve firemních kancelářích. Potvrzují to statistiky zakázek IT společnosti Integra EMEA za roky 2019–2022. „Zatímco před kovidem v roce 2019 jsme obsazovali pouze tři procenta pozic na plně remote práci, loni se to otočilo na 47 %. Naopak výhradně do kanceláří jsme před třemi lety potřebovali 46 % lidí, zatímco loni to byla jenom čtyři procenta,“ uvádí Tomáš Vyklický, account manager Integry. Největší změnu trendu zaznamenal region Ostravska, kde v roce 2019 nabídky na práci z domova představovaly pětinu všech pozic, zatímco nyní je to 91 %. Na Brněnsku práce z domova má 72% podíl, v Praze jen 35 %. „V hlavním městě je velký trh expertů, a navíc kvalitní hromadná doprava, firmy tak vnímají větší šanci obsadit pozici i při onsite práci,“ říká manažer IT společnosti.
Karel Horák vystřídal ve funkci ředitele divize Péče o klienty Jiřího Humhala. Martin Popík převzal po Luboši Berkovcovi vedení divize Řízení rizik. Pozice ředitele divize Marketing se v lednu ujal Oldřich Dostál. Na obrázku v uvedeném pořadí zleva doprava. „Narostli jsme. Naše služby aktivně využívá už přes milion klientů. A my chceme nejen pro tyto naše stávající klienty, ale i pro další přinést řadu nových služeb, kterými plánujeme český bankovní trh více rozpohybovat. Zjednodušíme svět placení, přineseme služby, které smysluplně pomohou s jejich rodinnými rozpočty, a budeme dál posouvat české bankovnictví. To vše tak, aby nás klienti mohli mít rádi. Máme v tomto směru hodně práce a výsledků za sebou. Další práce a ambiciózní cíle jsou teď před námi. Proto posilujeme nejužší vedení, které bude Air Bank na další cestě udávat směr,“ shrnuje Michal Strcula, generální ředitel a předseda představenstva Air Bank.
Kyberzločinci dobře vědí, že přetížené nemocnice si nemohou dovolit výpadek služeb. Zvyšuje se tak cena výkupného při úspěšném ransomwarovém útoku. Z dat kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies vyplývá, že v uplynulém roce čelila jedna zdravotnická organizace v průměru 1462 kybernetickým útokům týdně, což je o 74 % více než v roce 2021 a jde o nejvyšší nárůst ze všech sledovaných odvětví. Jak atraktivním terčem je zdravotnictví, vypovídá i fakt, že se jedná o 3. nejčastěji napadaný sektor. Ransomwarové útoky se nevyhýbají ani českým nemocnicím, jak se ukázalo při útocích na nemocnice v Benešově nebo Brně.
David Kneř nastoupil na třetí nejvyšší pozici v oddělení Management Consulting české kanceláře KPMG. Kneř je expertem na finančnictví a obchod s 22 lety zkušeností. Bude odpovídat za poradenství pro finanční sektor. Před tím pracoval sedm let v ČSOB jako interní poradce zejména pro retailovou divizi banky. Do ČSOB přišel po osmi letech ve funkci Country Managera pro ČR a Slovensko v německé poradenské firmě zeb Consulting, specialisty na finanční sektor. Dříve působil přes čtyři roky v Accenture na transformačních projektech pro banky a pojišťovny. Zkušenosti sbíral i jako finanční a investiční analytik v PPF a private equity fondu.
Placení bankovkami a mincemi v budoucnu zcela vymizí a nahradí ho bezhotovostní platby, ať už prostřednictvím platebních karet nebo digitálních nástrojů jako jsou digitální peněženky. Myslí si to tři čtvrtiny Čechů (74,6 %), které prostřednictvím agentury STEM/MARK oslovila společnost Barion, provozovatel chytrých platebních bran a digitálních peněženek. Průzkumu se zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace České republiky ve věku 18 až 64 let.
„Vyplývá to ze zveřejněných dat ČSÚ. V listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 %, meziměsíčně byla nižší o 1,5 %. Stejný propad přitom byl zaznamenán v průmyslové produkci už před rokem. Tehdy činil meziroční pokles také 2,7 %. Vypadá to tedy, že dva měsíce růstu, které česká průmyslová produkce zaznamenala v srpnu a září, byly v jejím celkovém vývoji spíše výjimkou,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic, a pokračuje: „Nedařilo se ani zvyšovat hodnotu nových zakázek. Ta v listopadu klesla meziročně o 1,4 %. Tuzemské nové zakázky sice vzrostly o 3,1 %, vliv zahraničních zakázek byl však silnější. Meziročně byly nižší o 3,8 %. Velký nárůst zaznamenala hodnota nových zakázek naposledy v srpnu, tehdy meziročně vzrostla o 10,6 %, od té doby pozvolna klesala. V září byla meziročně vyšší o 5,1 %, v říjnu už jen o 2,0 %, nyní se dostala do záporných čísel. Předpokládám, že v prosinci bude její vývoj obdobný.“ U listopadové stavební produkce došlo k meziročnímu růstu o 2,5 %, ač byl do jisté míry ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Vyšší byla stavební produkce i v meziměsíčním srovnání, a to o 1,8 %. Rostla hodnota vydaných stavebních povolení (o 2,6 % více), počet zahájených bytů (o 62,4 % více), méně naopak bylo dokončených bytů (o 38,1 % méně). „Ač by to mohlo vypadat, že se ve stavebnictví blýská na lepší časy, nemyslím si, že tomu tak bude,“ dodává Kymlička. „Pro rok 2025 očekávám zdražení bytů i nájmů, a tím pádem jejich vyšší nedostupnost. Propad bude pokračovat i ve výstavbě rodinných domů, kde hypotéky zůstanou kvůli vysokým sazbám pro mnoho zájemců nedosažitelné.“
Společnost Würth, výrobce montážní a upevňovací techniky, má od ledna nového ředitele obchodu pro Českou republiku. Stal se jím Petr Waldmann, který pracuje ve skupině Würth od roku 2018. Bude zodpovědný za vztahy se zákazníky a rozvoj obchodu v Česku. Würth tak posiluje strategii, kladoucí důraz na osobní přístup, vztahy se zákazníky a multikanálový prodej. To se neodráží jen v nabídce produktů a technologií, ale i v ambiciózním cíli překročit v následujících letech obrat ve výši dvě miliardy korun. Petr má magisterský titul z Mannheim Business School v Německu. Profesní dráhu ve Würth zahájil během studií jako obchodní asistent pro člena představenstva Dr. Jana Allmanna. Během sedmi let zastával několik pozic, naposledy jako market manager pro Česko a Slovensko a zodpovídal za controlling pro východní Evropu.
Od ledna 2025 se novým CEO a zároveň společníkem Unicorn Attacks stává Jan Pauly. Ve vedení společnosti střídá zakladatele firmy Víta Šuberta, který i nadále naplno zůstává součástí týmu a bude se vedle péče o klienty soustředit na produktový rozvoj firmy, její expanzi na zahraniční trhy a strategii růstu. Pod vedením Víta Šuberta a Martina Medka se Unicorn Attacks během sedmi let etablovala jako partner, který pomáhá firmám, velkým zavedeným hráčům i začínajícím start-upům, najít správný směr a vyhnout se úskalím jejich byznysu. Jan Pauly přichází do čela Unicorn Attacks s více než desetiletou praxí v oblasti strategie a managementu. V minulosti působil například jako CEO technologické firmy PDI. Kromě toho se jako právník věnuje i výuce na Univerzitě Karlově.
Společnost Panasonic jmenovala Shusuke Aokiho generálním ředitelem a výkonným ředitelem společnosti Panasonic Connect Europe (PCOEU) se sídlem v německém Wiesbadenu. Bývalý ředitel pro transformaci, který posledních 14 let žil a pracoval v Evropě, povede organizaci a bude pomáhat jejím evropským firemním zákazníkům orientovat se v současných socioekonomických výzvách prostřednictvím zavádění nejnovějších technologických inovací. Pan Aoki, který má rozsáhlé zkušenosti s B2B a B2G, vedl před přijetím této funkce úspěšné týmy v oblasti prodeje řešení na klíč, systémového inženýrství, marketingu a transformace v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Ve funkci nahradí Hiroyukiho Nishiumu, který úspěšně provedl podnik pandemií.
Kia oznámila jmenování Heung Gu Kanga do pozice prezidenta, který od 1. ledna 2025 působí na nové pozici v českém zastoupení společnosti. Navazuje tím na předchozí kariéru u značky Kia, kde v průběhu posledních několika let působil v oblasti mezinárodního obchodu – naposledy jako výkonný koordinátor společnosti Kia Nizozemsko. Funkci přebírá po Kyoungsun Yoo, který uvedenou roli zastával poslední dva roky. Pan Kang přináší řadu zkušeností z národní i mezinárodní úrovně, které nabyl během svého 19letého působení u značky Kia. Ve své kariéře se zaměřuje na obchodní strategii a provozní oblasti – od prodeje přes marketing a produkty až po zákaznické služby. Heung Gu Kang se narodil v roce 1978 v Jižní Koreji. Vystudoval Hanyang University v Soulu obor strojní inženýrství. Je ženatý a má syna.