O pojmu bankovní identity slyšelo podle průzkumu společnosti Cleverlance pouze 57,2 % oslovených účastníků jejího průzkumu. Přitom pomocí bankovní identity lze přitupovat snedno nejen k internetovému bankovnictví, ale otevírá například i datové schránky. Tím se spousta věcí zjednoduší. Dá se používat na úřadech, v Portálu občana, ale i v e-shopech a klientských centrech webů. Většina bank už bankovní identitu nabízí, nicméně pětina lidí neví, zda k nim patří i ta jejich.
Více informací najdete na našem sesterském portálu Euro.cz.
Útoky hrubou silou a zneužití zranitelností patří mezi nejčastější způsoby, jakými útočníci pronikají do prostředí organizací. Dělo se tak v 63 % kybernetických útoků vyšetřovaných týmem Kaspersky Global Emergency Response. Z jeho analytické zprávy ale vyplývá, že pouhé zavedení vhodné politiky správy záplat snižuje riziko incidentů o 30 % a politika silných hesel pravděpodobnost úspěšného napadení firem o 60 %. Analýza anonymizovaných dat ukazuje, že nejčastěji používaným prostředkem pro průnik do firemní sítě je útok hrubou silou, což jsou pokusy o uhádnutí hesla systematickým testováním možných kombinací. Ve srovnání s předchozím rokem podíl útoků hrubou silou prudce vzrostl z 13 % na 31,6 %. Druhým nejčastějším typem útoku je zneužití zranitelnosti (31,5 %).
Rozvoj marketingové automatizace, návrh a implementace CLM strategie i rozvoj webových služeb převzala ve společnosti ESET Michaela Kadlečková. ESET mění i interní strukturu oddělení marketingu české pobočky. Michaela Kadlečková říká: „Mým cílem je rozvoj e-commerce, marketingové automatizace a návrh dlouhodobé strategie pro CLM i realizace souvisejících aktivit a projektů s cílem přiblížení se našim zákazníkům v segmentech B2B i B2C.“ Do ESETu přichází ze společnosti Kverneland z pozice marketingové manažerky. V rámci změn kompetencí v ESET Šárka Píšová nyní zastává pozici Marcom manažerky pro online i offline aktivity a podporu aktivit resellerů. Ondřej Šafář, manažer PR a komunikace, přebírá vedení komunikačních projektů na sociálních sítích a interní tvorbu AV obsahu a kampaní. Marketingové oddělení dále vede Jaroslav Fabián.
Posílila tak svou pozici předního českého dodavatele řešení pro společnosti zabývající se spedicí, osobní i nákladní dopravou. Získání 100% podílu ve společnosti Prytanis a.s., dodavatelem informačních systémů pro autodopravce, provozovatele osobní přepravy, spediční a logistické společnosti přináší know-how v oblasti ERP či datové analytiky, kterým Solitea dokáže zjednodušit a zefektivnit řešení vnitrofiremních procesů zákazníků. „Spojení se Soliteou jako velkým softwarehousem nám poskytne tolik potřebné zázemí pro další rozvoj a implementaci nejmodernějších technologií,“ sdělil Luboš Florián, předseda představenstva PRYTANIS a.s.
Zařízení představuje největší investici UPS v České republice a posiluje propojení ČR s globální sítí UPS. Centrum o rozloze 9000 m2 je vybavené nejnovější třídicí technikou je schopno třídit 5000 zásilek za hodinu, což je pětkrát více než to, které nahrazuje v Ruzyni. Centrum je součástí víceletého evropského investičního plánu UPS ve výši 2 miliard dolarů na modernizaci a rozšíření sítě UPS v Evropě. „Toto nové logistické centrum v srdci střední Evropy, bude hrát zásadní roli v růstu dovozu a vývozu po celé České republice a Evropě,“ uvedl prezident UPS Východoevropská oblast Ufku Akaltan.
Společnost Acronis uvedla Acronis Cyber Protect Home Office, novou verzi řešení kybernetické ochrany pro domácí použití a malé firmy. Jde o nový název řešení Acronis True Image, jež odráží integraci širokého spektra funkcí nutných ke komplexní ochraně před současnými kybernetickými riziky. Od roku 2017, kdy integroval anti-ransomwarovou ochranu, vylepšuje Acronis své řešení s ohledem na objevující se nové výzvy. Přidal ochranu proti malwaru, cryptojackingu a filtrování webu, a posunul se jen od zálohovacího produktu k ucelenému řešení osobní kybernetické ochrany s ochranou nejen záloh, ale i samotných zařízení.
Cena hliníku za poslední rok stoupla o polovinu. Zdražení se dotkne i plechovek na nápoje. I když dodavatelé zatím drží ceny podle nasmlouvaných kontraktů, v blízké době musíme počítat s tím, že ceny plechovek půjdou nahoru – a to se projeví v cenách nápojů v nich dodávaných. Zájem o plechovky stále roste, za posledních deset let se ztrojnásobil. Plechovky jsou stoprocentně recyklovatelné, bohužel u nás neexistuje podpora zpětného získávání prázdných plechovek, jako je tomu třeba v Německu.
Novým CEO online supermarketu Rohlík.cz bude od října Olin Novák. Na postu nahradí dosavadního ředitele Petra Pavlíka. Pavlík vedl Rohlík.cz od poloviny loňského roku, kdy do firmy přešel z Aholdu, provozovatele řetězce Albert. Novák působí v Rohlíku od září 2018, kdy nastoupil na pozici vedoucího obchodu a marketingu.
Novým finančním ředitelem společnosti Schaeffler AG se stal od 1. září Claus Bauer, který ve firmě pracuje od roku 1998 a od roku 2016 v ní zastává funkci finančního ředitele (CFO) pro Ameriku. Německá společnost, která má pobočky po celém světě, vyrábí ložiska pro automobilový, letecký a průmyslový průmysl. V České republice má závody v Lanškrouně a Svitavách
Českou pobočku společnosti Heineken povede od září Ital Andrea Vogliazzo. Vystřídá dosavadního šéfa, Bulhara Nikolaje Mladenova. Ten se podle Hospodářských novin přesouvá do vedení egyptské odnože pivovarnické společnosti. Vogliazzo před příchodem do Česka pracoval na pozici generálního ředitele Heinekenu pro export ve Spojených státech amerických.
Vydavatelství Economia bude mít od 1. září novou generální ředitelku. Stane se jí Lenka Černá, dosavadní místopředsedkyně představenstva společnosti. Černá je někdejší CEO Anonnce, zasedá v představenstvu organizace Transparency International a je spoluzakladatelkou projektu HlidaciPes. Do Economie přišla v roce 2019.
Česko se potýká s nedostatkem skladů a výrobních hal. Jen za prvních šest měsíců roku letošního roku bylo pronajato 1,2 milionu metrů čtverečních skladových ploch. Za celý loňský rok to bylo 1,37 milionu. V okolí Prahy a Brna není aktuálně možné sehnat sklady s plochou větší než dva tisíce metrů čtverečních, píše ekonomický portál Euro.cz.
Bankovní rada České národní banky rozhodla o zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice o 50 bazických bodů na úroveň 1,50 %. Stane se tak od 1. října 2022. Sazba se letos zvyšuje již podruhé vzhledem k odeznění akutní fáze pandemie, zlepšujícím se očekáváním, historicky rekordním objemům úvěrů na bydlení provázeným překotným vývojem na trhu nemovitostí a vysoké úrovni dříve akumulovaných rizik v rozvahách bank.
Novým provozním ředitelem poradenské společnosti BDO se stal František Hrnčíř, který má více než 20 let praxe s řízením financí a operativy společností či kontrolou interních procesů. V minulosti pracoval například pro Komerční banku, kde zastával pozici výkonného ředitele. BDO má i nového CIO Jiřího Kubaštu.
Česká pobočka americké společnosti IBM se rozdělila na dvě firmy. Nově na tuzemském trhu vedle tradiční entity IBM Česká republika působí také podnik Kyndryl. Jde o součást celosvětové akce IBM. Kyndryl je letos v dubnu oznámený spin-off, do kterého byl vyčleněn starší legacy IT byznys, aby se IBM mohla soustředit na modernější oblasti jako jsou cloud nebo prvky AI. Další podrobnosti popisuje náš sesterský portál Lupa.cz.
V přepočtu více než 19 miliard Kč (746 milionů eur). To je výše pokuty, kterou americký e-commerce a cloudový obr Amazon dostal od lucemburského úřadu na ochranu osobních údajů (Commision nationale pour la protection des données, CNPD). Informoval o tom americký deník Wall Street Journal (WSJ), který o hrozící pokutě informoval už dříve.
Podle analýzy poradenské skupiny Moore Czech Republic patří průměrná sazba hypoték v ČR k těm vyšším v rámci Evropské unie. Vzhledem ke zvyšování základní sazby ČNB odborníci očekávají růst i v následujících měsících. Česko se tak v dohledné době zřejmě zařadí mezi 10 zemí EU s nejdražšími hypotékami. Těm vévodí Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko se sazbou nad 4 %. Naopak více než dvakrát nižší sazbu, často okolo 1 %, mají především země eurozóny. Zcela nejlevněji si na bydlení půjčují Finové s úrokem 0,8 %.
Zatímco na rodičovské, mateřské nebo otcovské bylo doma s dětmi 21 % mužů, kvůli protiepidemickým opatřením přibylo dalších 18 %, ukázal průzkum analytického projektu Česko v datech, který provedla agentura Ipsos na reprezentativním vzorku 840 mužů v polovině června 2021. Ze stejného průzkumu také vyplývá, že 63 % oslovených mužů by zůstalo doma s dítětem aspoň část rodičovské nebo mateřské dovolené. Ve skutečnosti se ale takto rozhodne jen zlomek mužů, kteří mají obvykle výrazně vyšší plat a odchod na mateřskou by znamenal významné snížení příjmu domácnosti.
Podporu ze záručního programu COVID III budou moci čerpat podnikatelé nově také na projekty investičního charakteru, to znamená např. na nákup strojů, zařízení, technologií, licencí, softwaru, nemovitostí apod. Tuto úpravu připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) ve spolupráci s Českou bankovní asociací a zástupci komerčních bank. Aktualizovaný program COVID III – Úprava „Invest“ byl již zveřejněn na webu ČMZRB a MPO. Podnikatelé do 250 zaměstnanců získají záruku od ČMZRB až do výše 90 % jistiny úvěru a podnikatelé s 250 až 500 zaměstnanci až do výše 80 % jistiny úvěru. Maximální výše tohoto úvěru může činit 50 mil. Kč.
Unicorn University otevírá další akreditovaný program Business Management v distanční formě, který bude realizován plně online, a to včetně přijímacího řízení a závěrečných zkoušek. Studovat je možné v češtině a standardní doba studia je 3,5 roku včetně povinné praxe. Škola tím navazuje na minulý rok, kdy získala svoji první akreditaci na distanční výuku v programu Softwarový vývoj, který momentálně studuje už 52 studentů. Kompletní informace o možnostech studia i škole jsou k dispozici na webových stránkách www.unicornuniversity.net.
Novou generální ředitelkou a předsedkyní představenstva Sberbank CZ bude od 1. srpna 2021 jmenována Marijana Vasilescu, zkušená mezinárodní manažerka. Její jmenování ještě podléhá schválení ČNB. Marijana Vasilescu má mnohaleté zkušenosti ve finančním sektoru, kdy pracovala ve vedoucích pozicích v Rumunsku, Rusku, Kazachstánu a Srbsku. Do Sberbank CZ přichází ze Sberbank Srbsko, kde zastávala pozici CEO od roku 2016. Marijana vystudovala Academy of Economic Studies v Bukurešti a titul MBA získala na London Business School.
Aktuální data Českého statistického úřadu o nezaměstnanosti říkají, že je v ČR na úrovni 3,9 %. Zájem o nabízená místa je nejvyšší v Praze a na Karlovarsku, nejvíce se zvýšil v Jihočeském kraji. Ve většině krajů dominují přehledu nejžádanějších pozice jako dělník, operátor výroby nebo montér. Výjimkou je Praha, kde je v inzerátech nejčastěji zastoupený administrativní pracovník, následuje programátor a obchodní zástupce. „Pokud porovnáme jednotlivé regiony podle počtu nabídek práce, nejvíce jich evidujeme v krajích Jihomoravském, Středočeském a v Praze. V hlavním městě jsme také ale zaznamenali největší percentuální pokles nabídky oproti situaci před pandemií, a to o 52 %. Důvodem je vysoké zastoupení aktivit zaměřených na utlumené obory – cestovní ruch, gastronomické služby a hotelnictví a na ně navázané služby, prodej zboží luxusního charakteru a služby jako takové,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Novou manažerkou rozvoje digitálního obchodu společnosti Mastercard byla jmenována bývalá country manažerka pro PayU Barbora Tyllová. Do nové společnosti přichází s velkými zkušenostmi z oblasti obchodu, marketingu a segmentu e-commerce. Jejími hlavními prioritami bude zejména vyhledávání dalších příležitostí k růstu společnosti, upevňování pozice na trhu bezhotovostních plateb a také podpora služeb Cyber & Intelligence, které jsou pro rozvoj digitálního prostředí velmi důležité.
O absolutním vítězi soutěže JA Studentská firma roku 2021 se rozhodlo ve virtuálním národním finále 5. května. Stala se jím společnost PEAK žáků Gymnázia Ostrava–Hrabůvka, která uvedla na trh aplikaci posilující anglickou slovní zásobu pomocí filmů. V rámci ocenění studenti získali šek na 50 tisíc korun pro další investice. Finále probíhalo v anglickém jazyce a samotná prezentace firmy porotcům byla také významným kritériem hodnocení. Vítěz bude totiž reprezentovat Česko v 32. mezinárodním finále soutěže JA Europe Company of the Year Competition 13. až 15. července 2021 v litevském Vilniusu, kterého se zúčastní kolem 40 studentských firem z celé Evropy. Rolí porotců v národní soutěži se už tradičně ujali vrcholoví manažeři českých firem, kteří hodnotili výsledky fungujících studentských společností, počáteční nápad i schopnost studentů svůj produkt zpropagovat.
V letošním školním roce si v rámci vzdělávacího programu JA Studentská Firma v Česku vyzkoušelo reálné podnikání přes čtyři tisíce středoškoláků, vzniklo 194 nových studentských firem a 45 z nich se utkalo v soutěži JA Studentská firma roku v rámci 26. ročníku soutěžního veletrhu JA EXPO.
Motivovat a odměnit studenty a studentky ekonomických oborů za kvalitní diplomové práce – to je cíl třetího ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services, který právě odstartoval. Na autory šesti nejzajímavějších diplomek, zaměřených na ekonomii a podnikání, dohromady čeká částka 31 tisíc korun. Absolutní vítěz pak získá 20.000 Kč. Přihlásit se do soutěže může každý, kdo úspěšně obhájil diplomovou práci zaměřenou na ekonomii a podnikání. Přihlásit přitom lze i práce až tři roky staré, tedy obhájené v roce 2018 a později. Práce mohou být jak v českém, tak i slovenském a anglickém jazyce. Porota pak bude hodnotit originalitu, neotřelost či možnost praktického využití výsledků. Více informací o soutěži zájemci naleznou na stránkách www.CenaAtlasCopco.cz, kde mohou svoji práci rovnou i přihlásit, nebo na Facebooku. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční na podzim roku 2021 v Brně.
Nezaměstnanost byla v únoru 2021 na 3,3 %, což je o 1,5 % lepší, než v loňském roce. Dopad koronavirové krize v oblasti oborů je největší na maloobchodní prodej, dopravu, letectví, pohostinství, služby a zábavu. Výhledově se ovšem očekává dodatečné zlepšení míry nezaměstnanosti z důvodu zmírnění koronavirových opatření díky větší proočkovanosti populace.
Na druhou stranu je ale od možného zlepšení nezaměstnanosti nutno odečíst umělou zaměstnanost, udržovanou různými podpůrnými balíčky. Ta není pro zaměstnance ideální, protože si nehledají práci, ačkoliv by mohli. Zároveň neví, jestli jejich pozice bude existovat po návratu zpět do práce. Jsou tedy v takovém vakuu. Navíc to má dopad na jejich schopnosti, které se nerozvíjejí. Po uvolnění těchto opatření tak lze očekávat lehkou korekci nezaměstnanosti, jelikož si lidé, které podniky propustí, začnou znovu hledat práci.
Zajímavým je také faktor dopadu nezaměstnanosti na jednotlivá pohlaví. Ženy častěji než muži pracují v krizí zasažených odvětvích. To se následně propisuje i v číslech nezaměstnanosti, kde se počet žen hledajících zaměstnání v porovnání s minulým rokem více než zdvojnásobil. To může mít negativní dopad na snahy o snižování rozdílů v platech mezi oběma pohlavími.
-- Karel Kotoun, manažer Consulting & Strategy společnosti Accenture
Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku, ale kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to poslední průzkum Svazu průmyslu a dopravy, kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl – nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství. Celkově pak na vyšší nebo plánovaný zisk dosáhne 45 % firem, které se zúčastnily průzkumu, nižší zisk, než plánovaly, má 37 % firem a bez zisku či ve ztrátě skončí zhruba 12 % podniků.
I přes krizi firmy nepřestávají investovat. Více peněz než v roce 2020 plánuje letos investovat 37 % podniků. Téměř čtvrtina firem dokonce plánuje vyšší investice než v předkrizovém roce 2019, týká se to hlavně firem z chemického průmyslu nebo strojírenství.
Investiční fond PRIME FUND, který se zaměřuje na technologie, oznámil novou personální posilu. Na pozici spoluzakladatele a partnera přichází ze světa bankovnictví Jozef Síkela, který v minulosti působil v rakouské bankovní skupině Erste Group. V PRIME FUND hodlá zaměřit na inovativní technologie v oblasti e-commerce, cloudu, infrastruktury, IT vývoje, blockchainu či internetu věcí. O fondu psal letos třeba náš sesterský portál Lupa.cz.
Prudké oživování průmyslu v posledních měsících zastavilo. Na meziměsíční bázi průmysl jako celek poklesl již třetí měsíc v řadě, což platí i pro zpracovatelský průmysl. Začátek letošního roku byl z pohledu průmyslu opět poměrně příznivý. I nadále platí, že se covidová pandemie se do průmyslové aktivity promítá jen omezeně, a to především prostřednictvím problémů v dodavatelsko-odběratelských řetězcích.
Kladně k růstu průmyslové produkce v lednu přispíval především kovodělný průmysl, chemický průmysl a výroba elektrických zařízení. Pokles produkce naopak zaznamenal potravinářský průmysl včetně výroby nápojů a také odvětví oprav a instalace strojů a zařízení. Pokles produkce se týkal i automobilového průmyslu, který je v úvodu nového roku negativně zasažen prodlevami v subdodávkách.
Předstihové indikátory naznačují, že se průmyslu bude celkem slušně dařit i v nejbližších měsících. Průmyslové podniky však zároveň stále více trápí rostoucí ceny vstupů a prodlevy v dodávkách. Rizikem zůstává hrozba omezení průmyslové činnosti vzhledem k probíhající pandemii, ale pravděpodobnost tohoto scénáře se oproti závěru února přeci jen snížila.
-- Miroslav Novák, Akcenta.CZ
S platností od 1. dubna 2021 nastoupí na pozici generálního ředitele ČSOB Leasing Josef Vajsejtl (41). Převezme tak roli po Pavlu Prokopovi, který od stejného data přechází na pozici výkonného ředitele Firemního bankovnictví ČSOB. Josef pracuje ve skupině ČSOB již od roku 2004. Ve své nové roli se chce zaměřit na pokračující digitalizaci klientských a interních procesů, efektivitu jednotlivých obchodních aktivit.
Společnost Würth, výrobce montážní a upevňovací techniky, má od ledna nového ředitele obchodu pro Českou republiku. Stal se jím Petr Waldmann, který pracuje ve skupině Würth od roku 2018. Bude zodpovědný za vztahy se zákazníky a rozvoj obchodu v Česku. Würth tak posiluje strategii, kladoucí důraz na osobní přístup, vztahy se zákazníky a multikanálový prodej. To se neodráží jen v nabídce produktů a technologií, ale i v ambiciózním cíli překročit v následujících letech obrat ve výši dvě miliardy korun. Petr má magisterský titul z Mannheim Business School v Německu. Profesní dráhu ve Würth zahájil během studií jako obchodní asistent pro člena představenstva Dr. Jana Allmanna. Během sedmi let zastával několik pozic, naposledy jako market manager pro Česko a Slovensko a zodpovídal za controlling pro východní Evropu.
Od ledna 2025 se novým CEO a zároveň společníkem Unicorn Attacks stává Jan Pauly. Ve vedení společnosti střídá zakladatele firmy Víta Šuberta, který i nadále naplno zůstává součástí týmu a bude se vedle péče o klienty soustředit na produktový rozvoj firmy, její expanzi na zahraniční trhy a strategii růstu. Pod vedením Víta Šuberta a Martina Medka se Unicorn Attacks během sedmi let etablovala jako partner, který pomáhá firmám, velkým zavedeným hráčům i začínajícím start-upům, najít správný směr a vyhnout se úskalím jejich byznysu. Jan Pauly přichází do čela Unicorn Attacks s více než desetiletou praxí v oblasti strategie a managementu. V minulosti působil například jako CEO technologické firmy PDI. Kromě toho se jako právník věnuje i výuce na Univerzitě Karlově.
Společnost Panasonic jmenovala Shusuke Aokiho generálním ředitelem a výkonným ředitelem společnosti Panasonic Connect Europe (PCOEU) se sídlem v německém Wiesbadenu. Bývalý ředitel pro transformaci, který posledních 14 let žil a pracoval v Evropě, povede organizaci a bude pomáhat jejím evropským firemním zákazníkům orientovat se v současných socioekonomických výzvách prostřednictvím zavádění nejnovějších technologických inovací. Pan Aoki, který má rozsáhlé zkušenosti s B2B a B2G, vedl před přijetím této funkce úspěšné týmy v oblasti prodeje řešení na klíč, systémového inženýrství, marketingu a transformace v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Ve funkci nahradí Hiroyukiho Nishiumu, který úspěšně provedl podnik pandemií.
Kia oznámila jmenování Heung Gu Kanga do pozice prezidenta, který od 1. ledna 2025 působí na nové pozici v českém zastoupení společnosti. Navazuje tím na předchozí kariéru u značky Kia, kde v průběhu posledních několika let působil v oblasti mezinárodního obchodu – naposledy jako výkonný koordinátor společnosti Kia Nizozemsko. Funkci přebírá po Kyoungsun Yoo, který uvedenou roli zastával poslední dva roky. Pan Kang přináší řadu zkušeností z národní i mezinárodní úrovně, které nabyl během svého 19letého působení u značky Kia. Ve své kariéře se zaměřuje na obchodní strategii a provozní oblasti – od prodeje přes marketing a produkty až po zákaznické služby. Heung Gu Kang se narodil v roce 1978 v Jižní Koreji. Vystudoval Hanyang University v Soulu obor strojní inženýrství. Je ženatý a má syna.
Společnost Traficon posiluje svůj management. Novým výkonným ředitelem, jednatelem a minoritním spolumajitelem společnosti se stal Tomáš Hůlek, který v posledních měsících vede její transformaci. Jejím cílem je modernizace a digitalizace vnitřních procesů a nový přístup k vnímání zákazníka, což se promítlo i do inovativního pojetí designu prodejen. Tomáš Hůlek je zkušený manažer, který působil v řadě renomovaných mezinárodních společností, jako jsou Philip Morris, Mondelēz a Mars, kde zastával vedoucí pozice v oblastech obchodu, marketingu nebo strategického plánování.