Záloha dat do Cloudu je stále využívanější

Autor: © rangizzz - Fotolia.com
Informační technologie jsou jedním z nejrychleji měnících se oborů vůbec. Málokdo se stíhá orientovat ve všech nových trendech a přitom právě v posledních pár letech se začaly prosazovat nové, velmi užitečné služby. Jednou z nich je Cloud.
18. 6. 2013

Sdílet

(PR článek)

 

E-mailová schránka ale i pokročilé aplikace

Znalost pojmu Cloud a aspoň nějakou představu, co to vlastně znamená, má už dneska asi každý. Může proto být překvapením, že tento termín není nijak přesně specifikovaný a nelze přesně určit, co Cloud je a co není. Nejčastěji se tak označují služby, které provádí za vás nebo váš počítač operace, propůjčují vám svůj výpočetní výkon nebo datové úložiště.

Takovým nejjednodušším Cloudem tedy může být i emailová schránka, na kterou přistupujete přes internet. To však kromě toho, že si informace z ní můžete přečíst kdekoliv, neukazuje hlavní výhody. Cloud totiž může sloužit také jako záloha dat. Jednoduše tam nahrajete své důležité dokumenty a soubory, a když vám disk vypoví službu, o nic vlastně nepřijdete – tedy kromě fyzického disku.

Pronájem datového prostoru je však malou částí toho, co tato služba nabízí (a v budoucnu ještě nabídne). Dalším stupněm totiž může být sdílení těchto dat (třeba pracovních dokumentů) s ostatními a tím zásadní urychlení práce a komunikace. Vše se samozřejmě neobejde bez kvalitního spolehlivého internetu, který bude jak stabilní tak s rychlou odezvou.

 

Co (možná) přinese budoucnost

Snem všech zastánců cloudcomputingu je však něco jiného, mnohem odvážnějšího. Myšlenka je taková, že uživatel bude doma mít pouze malou krabičku a v ní velmi nenáročný počítač – levný a s nízkou spotřebou. Ze svého nevýkonného počítače by v klidu mohl prohlížet a procházet emaily, ale i třeba pracovat s dokumenty atd. Pokud by však chtěl provádět náročnější operace, jako jsou různé výpočty, práce s grafikou, střih videa, tak by se přihlásil na vzdálený „počítač“, kde by měl pronajatý mnohem vyšší výkon a na něm by prováděl veškerou práci. Počítač by byl samozřejmě virtualizovaný na nějakém serveru.

Přes síť by se tak přijímal vlastně jen obraz. Například i filmy by mohly být streamované z online video půjčoven (což už se vlastně děje) a stejně tak hry. Na cloudovém hraní her se už dokonce společnost OnLive pokusila postavit podnikání, nicméně v tuto chvíli je spíš ve fázi útlumu. Cena jejích patentů byla odhadována na 1,8 miliardy dolarů, nakonec však byla prodána za 4,5 milionu dolarů.

 

Co to přinese pro vás?

Postupně možnost zbavit se výkonných počítačů a provozovat Cloud buď vlastní pro potřeby své a svojí firmy nebo využívat služby některé jiné společnosti. V důsledku tento „out-sourcing“ přinese ušetřené peníze za nákup vybavení a také vás zbaví nutnosti mít rozsáhlé IT oddělení.

Pokud vše půjde očekávaným směrem, dají se očekávat stále nové a nové služby, které přenesou zátěž z vašich počítačů a mobilů jinam. Velkým nebezpečím je však fakt, že všechny tyto služby poskytují soukromé společnosti, které mohou zbankrotovat, nebo být zrušeny, jak se stalo u, americkými úřady zavřené, služby megaupload. Proto nenechávejte zálohu svých dat pouze v Cloudu.