V Čechách dobrovolně, v Belgii zákonem. Jednotná klasifikace hotelů pomocí zlatých hvězd stále chybí

26. 3. 2014

Sdílet

Autor: © AKS - Fotolia.com
Fenomén cestování se nerozlučně pojí s ubytováním. To patří mezi stěžejní kritéria, podle kterých si lidé dovolenou vybírají. Přesto se cestovatelé ani v současnosti nemohou spolehnout na to, že tříhvězdičkový hotel v tuzemsku bude kvalitou odpovídat stejně hodnocenému hotelu švýcarskému.

Systém udělování hvězd v rámci kontinentů i jednotlivých států je stále velice nejednotný. V tomto článku vám představíme, jak funguje systém hodnocení hotelů v tuzemsku, a jak například ve Španělsku, Británii či USA.

 

Není hvězda jako hvězda 

V současnosti si lidé mohou vybírat z nepřeberného množství hotelů, které se mezi sebou liší nejen v rámci kontinentů, ale i samotných států. Ačkoliv jsou v zahraničí hotely, které se mohou pyšnit i sedmi hvězdami, například The Burj Al Arab v Dubaji nebo Emirates Palace v Abu Dhabi, bývají ubytovací zařízení zpravidla hodnocena na stupnici od 1 do 5 hvězdiček. Jedna hvězda přitom obsáhne pouze základní vybavení a služby, s přibývajícím počtem hvězd se pak úroveň ubytování, služeb a individuálního servisu zvyšuje. Neexistuje však jednotný systém certifikace hotelů, který by byl pro všechny země univerzálně platný. Hotely tak mohou být například v Čechách a v Itálii označeny stejným počtem hvězdiček, přesto se jejich úroveň a kvalita bude pravděpodobně značně lišit. „Systém udělování certifikací prostřednictvím hvězdiček je prozatím velice nejednotný. Zatímco třeba ve Švýcarsku je hodnocení prováděno dobrovolnickou organizací, v Belgii vychází hodnocení z rozhodnutí vlády. Na Novém Zélandu si prestižní hotely za certifikaci dokonce platí,“ potvrdil rozkolísanost posudků Lukáš Przybylski, obchodní ředitel pobytového slevového portálu Slevoteka.cz.

 

Česká republika má systém dobrovolné klasifikace 

V Čchách dosud zcela jednotný systém přiřazování hotelových hvězd neexistuje. Jedná se pouze o dobrovolnou klasifikaci, která je podobně rozšířená i v jiných evropských státech, kupříkladu ve Francii. V uplynulých letech se však snahy o vytvoření nového systému přidělování zlatých certifikací objevily. V roce 2007 založily hotelové asociace z Rakouska, České republiky, Německa, Maďarska, Nizozemí, Švédska a Švýcarska takzvané Hotelstars Union. Jedná se o společenství, které si klade za cíl ucelit klasifikaci hotelových služeb pomocí jednotné metodiky. V současné době má tato instituce již 15 členů, mezi něž nově patří například pobaltské země, Malta, Dánsko nebo Řecko. „Společná hotelová klasifikace Hotelstars má na 270 hodnoticích kritérií. Velký důraz je kladen na řízení kvality, wellness a spánkový komfort. Dalším hodnoceným kritériem je mimo jiné například komfort virtuálních hotelových služeb, tedy služeb poskytovaných prostřednictvím internetových stránek,“ objasňuje Klára Hájková z Asociace hotelů a restaurací.

 

V Belgii je hodnocení stanoveno vládou 

V některých evropských zemích, mezi něž se řadí třeba Belgie nebo Portugalsko, je systém hodnocení hotelů prostřednictvím hvězdiček naopak stanoven vládou. Existují zákony, které kritéria pro hodnocení hotelů pevně definují. Ve Španělsku je například systém hvězd regulován Vládním orgánem cestovního ruchu, jehož zástupci poté hodnocení předávají Federální turistické kanceláři, která zveřejňuje výsledky. V Nizozemsku pak funguje od roku 2004 systém zákonné klasifikace hotelů na základě pěti kategorií. Hotely označené například 1 hvězdou patří mezi zcela základní. Musí být vybaveny postelí, stolem s židlemi, umyvadlem, oknem a topením a ze služeb mají povinnost poskytovat snídaně. Pro každých deset pokojů musí být zřízena koupelna.

 

V Anglii hotely hodnotí inkognito inspektoři 

Britský systém hodnocení hotelů se od toho českého či třeba belgického odlišuje mimo jiné graficky. Kromě běžného hodnocení pomocí typických anglických černých hvězd je systém ostrovního království doplněn také oceněním červenými hvězdami. Od roku 2006 sdílí Velká Británie společný standard pro hodnocení ubytování a hotelů se Skotskem, Walesem a Severním Irskem. Za posouzení a hodnocení hotelů je zodpovědná Automobilová asociace, označována jako AA, která provádí komplexní hodnocení 5hvězdičkovým systémem. Inspektoři hotely navštěvují tajně a posuzují například kvalitu uvítacích služeb a zařízení pro hosty, ale také pohostinnost personálu, jídlo nebo čistotu. „Tím absolutně nejvyšším oceněním, kterého může hotel v rámci britského hodnoticího systému dosáhnout, je pět červených hvězd. Ty jsou udělovány za vynikající zařízení, služby a všestranný přístup k zákazníkovi,“ objasnil Lukáš Przybylski z pobytového slevového portálu Slevoteka.cz. „Srovnávat pětihvězdičkový hotel v Londýně s )pětihvězdičkovým hotelem v Praze je však pomyslnou chůzí po tenkém ledě. Mezinárodní systém hodnocení je natolik rozkolísaný, že je jasné srovnání takřka nemožné. Je však jisté, že jsou oba srovnávané hotely na vysoké úrovni co do vybavení i služeb,“ doplnil Przybylski.

 

Konkurence v Americe: diamanty nebo hvězdy? 

Ve Spojených státech amerických existuje hned několik konkurenčních systémů pro hodnocení hotelů. Zatímco společnost Forbes Travel přiřazuje hotelům standardně hvězdy, Americká automobilová asociace, známá jako AAA, hodnotí hotely pomocí unikátního diamantového systému. Její inspektoři posuzují ubytovací zařízení zpravidla bez ohlášení. Pokud posuzovaná zařízení splňují základní kritéria asociace, jsou schválena. Důraz je přitom kladen na maximální úroveň. Asociace proto zásadně necertifikuje hotely, které neodpovídají nastavené kvalitě. Hotel s jedním diamantem je pak považován za ideální ekonomickou volbu, dva a více diamantů zase garantuje čisté prostory v hotelu a dobrý servis. V diamantovém hodnocení však nemusí nutně znamenat, že hotely s pěti diamanty jsou výrazně lepší než ty se čtyřmi. Jedná se pouze o ukazatel většího luxusu, který se projevuje třeba v tom, že hotelová služba musí fungovat nepřetržitě a odpovědět na hovor do tří zazvonění.

 

 

bitcoin školení listopad 24