Třikrát k dnešním datům ČSÚ o průmyslu v ČR v říjnu

10. 12. 2012

Sdílet

Autor: © Dreaming Andy - Fotolia.com
Dnes zveřejněné výsledky Českého statistického úřadu o stavu tuzemského průmyslu v říjnu komentují Jan Linhart z KPMG, Petr Smutný z PwC a Jaroslav Vomastek z MPO.

Průmyslová výroba v Česku vzrostla v říjnu podle údajů ČSÚ o 4,1 %. Podrobnější data lze nalézt zde.

 

Komentuje Jan Linhart, Partner, KPMG Česká republika:

Říjnové statistiky průmyslové produkce potvrzují neradostná očekávání. Celková průmyslová produkce očištěná o vliv různého počtu pracovních dní meziročně klesla. Povzbudivým faktorem je však relativně slušný výsledek některých odvětví, především strojírenství, které dokládá, že se české firmy dokážou prosadit i v dobách stagnace evropské ekonomiky. Řada strojírenských firem vyváží své výrobky mimo Evropskou unii a ukazují tak cestu i dalším odvětvím. K určité stabilizaci dochází také v automobilovém průmyslu, kde došlo nejen k mírnému růstu produkce, ale také k navýšení objemu nových zakázek. Za prvních deset měsíců letošního roku český automobilový průmysl stále roste, což nám může závidět většina západoevropských zemí.

 

Komentuje Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací PwC Česká republika: 

Letošní říjen těžil zejména z vyššího počtu pracovních dnů oproti říjnu 2011. Bez tohoto vlivu by byl propad poměrně značný. Vývoj českého průmyslu záleží především na zahraniční poptávce. Ta bude i v příštím roce slabší, znatelnější oživení uvidíme spíše až v letech 2015 či dokonce 2016. Zprávy z německé ekonomiky naznačují, že nás čeká ještě několik hodně náročných čtvrtletí. Výrobci jsou pod značným tlakem, firmy nemají rezervy. Očekávám také, že v příštím roce uvidíme více insolvencí

 

Komentuje Jaroslav Vomastek, ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu:

bitcoin školení listopad 24

Na první pohled vypadají říjnové výsledky průmyslové výroby velmi dobře. Nicméně je potřeba si uvědomit, že dynamika jejich růstu byla podpořena vyšším počtem pracovních dní, letošní říjen měl o tři pracovní dny více než loňský. V meziměsíčním pohledu a po očištění o efekt pracovních dní již je důvodů k radosti méně. Dále se prohloubil pokles ekonomické aktivity v Německu a v eurozóně s nepříznivými dopady na exportně orientovaný český průmysl. Na druhé straně z globální ekonomiky přicházejí aktuálně signály mírného oživení. Pokud se potvrdí, můžeme s určitým zpožděním očekávat pozitivní vliv na český průmysl.