Rok 2013 rozhýbe globální trh obnovitelných zdrojů

16. 1. 2013

Sdílet

Autor: © Victoria - Fotolia.com
Pět z deseti zemí, od kterých se čeká největší objem investic do obnovitelných zdrojů, se nachází v Asii; 43 procent respondentů označilo Čínu jako nového globálního hráče; nejvíce investic se očekává v USA, z evropských zemí pak v Německu.

Podle dnes zveřejněné studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG Green Power 2012 je 92 procent odborníků z oblasti energetiky přesvědčeno o tom, že fondy typu private equity a infrastrukturní fondy odstartují v tomto roce  transakce na trhu s obnovitelnými zdroji energie. Vůbec nejatraktivnější jsou pro investory Spojené státy americké, Indie, Německo a Čína. Země draka navíc podle 43 procent dotazovaných významněji vstoupí na globální trh. 

 

Růst je návratem

Trh s obnovitelnými zdroji energie by měl co do množství a objemu fúzí a akvizic letos překonat rok 2012, který se nesl od počátku ve znamení útlumu, ačkoliv souhrnná čísla ještě nejsou k dispozici. „Očekávaný nárůst je tak vlastně návratem k roku 2011, který byl v tomto směru vynikající,“ upozorňuje na předběžný odhad meziročního vývoje Otakar Hora, Partner odpovědný za energetiku, KPMG Česká republika, a přibližuje: „Předloni bylo celosvětově veřejně oznámeno celkem 591 transakcí v celkové sumě 51,2 miliardy dolarů.“ Podle průzkumu KPMG očekává 92 procent všech respondentů, že infrastrukturní a zvláště pak private equity fondy v  tomto roce zahájí nové transakce a budou nejaktivnějšími články při nákupu a investicích na globálním trhu s obnovitelnými zdroji energie. „Znamená to významný odklon investic od společností podnikajících v oblasti infrastruktury a veřejných služeb,“ upozorňuje na změnu trendu Otakar Hora. Řada firem se v těchto odvětvích zbavuje sekundárních aktiv právě v oblasti obnovitelných zdrojů.

 

Zaměří se Čína na americký kontinent? 

Nejatraktivnějším trhem s obnovitelnými zdroji energie, a to pro fúze a akvizice stejně jako pro přímé investice, jsou dlouhodobě Spojené státy americké. Během letošního roku plánuje více než 46 procent dotazovaných společností investovat právě tam. A více než polovina investic bude pravděpodobně pocházet z některé z asijských zemí. Příkladem může být japonský průmyslový konglomerát Mitsubishi, který oznámil na počátku roku 2012 úmysl investovat na německém trhu. „Investiční činnost je v Japonsku stimulována nízkými úrokovými sazbami, v Číně se zase výrobci zařízení snaží expandovat na nové trhy,“ vysvětluje Otakar Hora. Na druhé místo v oblasti atraktivnosti pro investory zařadili respondenti Indii, o třetí místo se dělí Čína s Německem. Spojené státy americké tak pro nejbližší měsíce zůstanou nejatraktivnějším trhem, a to navzdory očekávanému vypršení platnosti řady dotací a nejistotě ohledně jejich náhrady. Investice na evropských trzích, minimálně v Řecku a ve Španělsku, budou s největší pravděpodobností stagnovat. Jako relativně bezpečné regiony vnímají investoři Německo a ostatní země severní Evropy, kde můžeme očekávat zvýšený konkurenční boj.

 

Bezpečně investované prostředky 

„Obnovitelná aktiva jsou atraktivní kvůli své dlouhodobé návratnosti s nízkým rizikem. A přestože je zřejmé, že sektor obnovitelných zdrojů energie jako celek ovlivňují změny v regulatorních podmínkách, v příštích deseti letech musí dojít k postupnému odstraňování dotací, aby odvětví mohlo stát bezpečně na vlastních nohou,“ dodává Otakar Hora. Náklady na výrobu obnovitelných zdrojů energie se stále snižují. V roce 2011 došlo k jejich největšímu poklesu u výroby solární a větrné energie. Díky tomu předloni zaznamenala celosvětová energetika rekordní kapacitu instalací obnovitelných zdrojů (pevninská větrná zařízení o kapacitě 42 GW a solární o kapacitě 25 GW). Tři čtvrtiny odborníků proto předpokládají, že nové stavby konstantně porostou, protože v několika nejbližších letech bude dosaženo parity rozvodné sítě. Jinými slovy, elektřina z alternativních zdrojů bude vyráběna za náklady, které se rovnají či jsou nižší, než je cena za nákup elektřiny z rozvodné sítě.

 

bitcoin školení listopad 24