Je však mimo jiné důležité prokázat identitu podepisujících. Přinášíme vám rozsudky v konkrétních případech a tipy, jak bezpečně postupovat.
Městský soud v Praze potvrdil platnost podpisu přes podpisovou aplikaci
Stanovisko je o to zajímavější, že jej po rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3 potvrdil ještě Městským soud v Praze. Případ se týkal realitní provizní smlouvy za 32 milionů korun, kterou spolu obě strany podepsaly online přes podpisovou aplikaci. Oba rozsudky jsou poměrně obsáhlé a podrobně si je můžete prostudovat pod odkazy výše, ale zjednodušeně řečeno české soudy konstatovaly, že pokud firma či jednotlivec prokáže identitu podepisujících (to je jeden ze zásadních požadavků), je pro obě strany v soukromoprávních vztazích elektronický podpis stejně závazný, jako kdyby byl učiněný rukou na papír.
„…Nařízení eIDAS totiž kromě kvalifikovaného a zaručeného elektronického podpisu předvídá i tzv. prostý elektronický podpis, za který považuje data v elektronické podobě, která jsou připojena k jiným datům v elektronické podobě nebo jsou s nimi logicky spojena a která podepisující osoba používá k podepsání…,“ stojí mimo jiné v rozsudku Městského soudu v Praze z 10. 9. 2024.
Prokázat identitu podepisujících je zásadní
Co si z toho odnést pro sebe, pokud chcete podepisovat smlouvy, objednávky, účetní doklady a další dokumenty online? Jako firma či jednotlivec nemusíte řešit kvalifikovaný ani zaručený podpis, stačí využít aplikaci, která s maximální jistotou prokáže identitu (totožnost) podepisujících stran. Právě na to se specializuje Podpisovna – identitu podepisujících ověřuje se 100% jistotou pomocí Bank iD, MojeID nebo Identity občana.
Tyto způsoby ověření jsou mimochodem spolehlivější než ve výše zmíněném právním sporu, kde došlo k ověření pouze pomocí e-mailu a SMS. „Jako firma či jednotlivec nemusíte řešit kvalifikovaný ani zaručený podpis, stačí využít aplikaci, která s maximální jistotou prokáže identitu podepisujících stran,“ potvrzuje Michal Bočan, odborník na elektronické podepisování a zakladatel aplikace Podpisovna (na úvodním obrázku).
Krátký souhrn nejdůležitějších faktů
● České soudy v roce 2024 rozhodly, že elektronický (online) podpis je v soukromoprávních vztazích závazný, pokud lze prokázat identitu podepisujících (to je jeden z nejzásadnějších požadavků).
● Aplikace Podpisovna je tím pádem na online podepisování mezi firmami i jednotlivci ideální, protože identitu podepisujících ověřuje se 100% jistotou pomocí Bank iD, MojeID a Identity občana.
● Při podpisu smluv, objednávek zboží, účetních dokladů a dalších dokumentů není nutné mít kvalifikovaný ani zaručený elektronický podpis.
O závaznostech online podpisu v soukromoprávních vztazích (například nájemní smlouva, kupní smlouvu, objednávku zboží, účetní doklady, různé formuláře atd.) se dočtete i v tomto článku. Rady a tipy, jak si poradit v konkrétních situacích najdete na stránkách Podpisovna.cz.
Co je Podpisovna?
Podpisovna je ryze česká aplikace (platforma), pomocí které firmy, obce a úřady i jednotlivci od roku 2022 podepisují dokumenty online. Na rozdíl od většiny podpisových aplikací v ČR ověřuje identitu podepisujících osob se 100% jistotou pomocí Bank iD, MojeID a Identity občana. Za Podpisovnou stojí tuzemská firma EzConvey s dlouholetými zkušenostmi v odvětví informačních technologií. Poslední měsíce a roky se usilovně věnuje především vývoji softwaru, který souvisí s online podepisováním dokumentů a online ověřováním totožnosti osob. Více najdete na webu www.podpisovna.cz.