Podniky mají zájem o fúze a akvizice, ale i o nové formy spojenectví

27. 6. 2016

Sdílet

Autor: (c) Kletr - Fotolia.com
V příštích 12 měsících plánuje fúzi nebo akvizici polovina světových a 40 % českých manažerů firem. Čtyři z deseti globálních společností hledají partnera pro nějakou formu spojenectví, v Česku je to jen 15 %. Na českém trhu fúzí a akvizic se očekává vyšší podíl nevyžádaných nebo nepřátelských nabídek. Objem čínských investic směřujících do zahraničí celosvětově poroste.

Situace na globálním trhu fúzí a akvizic by se měla i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Podle nejnovějšího EY Barometru investiční důvěry (EY Global Capital Confidence Barometer), kterého se ve 45 zemích světa zúčastnilo přes 1.700 generálních ředitelů a dalších vrcholových manažerů, plánuje v letošním roce akvizici polovina oslovených společností.

 

Již sedmý ročník průzkumu opět potvrdil, že podniky mají o akvizice a nová spojenectví velký zájem. Na trhu fúzí a akvizic tak panuje ostrá konkurence. Téměř třetina (28 %) dotázaných manažerů očekává, že se během následujících 12 měsíců zvýší počet nevyžádaných nabídek. Na českém trhu budou dokonce nejčastější formou (45 %). Celosvětově se podniky výrazně zaměřují na neorganický růst, svědčí i vysoký podíl společností hledajících partnera pro strategické spojenectví (40 %). V České republice je to zatím jen 15 %.

 

„Na jedné straně dlouhodobě nízká míra organického růstu, na druhé straně převratné změny, které zásadním způsobem proměňují fungování a vzájemné obchodování podniků i chování spotřebitelů. To jsou faktory, které globálně výrazně posilují zájem o fúze a akvizice,“ říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě. „Firmy musí čelit mnoha výzvám týkajícím se digitalizace, kybernetické bezpečnosti, geopolitické nestability a dalších vlivů. Změny v ekonomice jsou tak rychlé a tlak na ceny tak velký, že organický růst sám o sobě často není schopen zajistit vyšší výnosy. Podniky proto stále častěji nakupují jiné firmy a jdou do nových spojenectví.“

 

Ve starých soupeřích nacházejí manažeři nové přátele

 

Podmínky pro transakce budou podle EY Barometru investiční důvěry v nadcházejících 12 měsících velice příznivé. Dotázaní manažeři se domnívají, že hodnota podniků je stabilní, kvalitních transakčních příležitostí je dostatek a pravděpodobnost úspěšného dokončení transakce je vysoká. Téměř 90 % českých firem, které v horizontu jednoho roku nějakou transakci plánují, dokonce uvažuje o více než jedné transakci. Více než třetina oslovených manažerů si pak myslí, že počet transakcí zvažovaných jejich společností se během následujících 12 měsíců zvýší.

 

Zájem se navíc přesouvá k větším transakcím. Podíl společností, které plánují akvizici v hodnotě nad 1 miliardu amerických dolarů, vzrostl na globální úrovni oproti předchozímu průzkumu z podzimu 2015 pětinásobně.

 

„EY Barometr investiční důvěry ukázal, že vedle fúzí a akvizic 40 % oslovených společností celosvětově uvažuje o strategickém spojenectví. Nové formy spolupráce jsou stále častěji vnímány jako efektivní nástroj k získání potřebných odborných kompetencí. Bez těch se dnes žádná společnost neobejde. Taková spolupráce je oproti změnám vlastnictví méně formální a přitom méně riziková. Podnikům navíc umožňuje rychle reagovat na změny na trhu. Spojenectví lze uzavírat a rušit snadněji než fúze či akvizice,“ říká Vladislav Severa. „Na českém trhu fúzí a akvizic o strategickém spojenectví zatím uvažuje jen 15 % firem. Očekává se spíše vyšší podíl nevyžádaných nebo nepřátelských nabídek.“

 

Domácí ekonomiky nerostou, firmy investují v zámoří

 

Řada ekonomik světa se již léta potýká se slabým růstem, a proto se společnosti snaží posílit své hospodářské vyhlídky zahraničními investicemi. Fúzi nebo akvizici v jiném státě zvažuje 74 % oslovených společností, v Česku dokonce 81 %. „Řada společností v současnosti prověřuje svá portfolia a zamýšlí se nad tím, ve kterých zemích působí. Manažeři se rádi při plánování investiční strategie poohlédnou v zahraničí a hledají lokality s potenciálem k růstu,“ říká Jaroslav Zelenka, senior konzultant oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

 

TOP investiční destinace pro světové i české investory

 

K nejatraktivnějším destinacím v celosvětovém měřítku patří Spojené státy, Velká Británie, Indie, Čína a Německo. V západní Evropě se investoři snaží využít současné relativně nižší ocenění podniků v kombinaci s levnými zdroji financování. Nejatraktivnějšími evropskými investičními destinacemi jsou Velká Británie a Německo, investoři ale vidí investiční příležitosti i v Řecku a Turecku. Investoři ze střední a jihovýchodní Evropy vnímají jako nejatraktivnější zemi regionu střední Evropy Českou republiku.

 

Čeští investoři kromě tuzemského trhu nejčastěji plánují akvizice ve Velké Británii, sousedním Německu, Nizozemí, ale také v Indii.

 

Poroste zároveň objem čínských investic směřujících do

zahraničí. Tamní společnosti mají velký zájem o aktiva spojená s právy duševního vlastnictví. Jen od února do dubna letošního roku investovaly čínské společnosti v zahraničí rekordních více než 100 miliard amerických dolarů.

bitcoin školení listopad 24

 

Zdroj: Barometr investiční důvěry (EY Global Capital Confidence Barometer) je průzkum společnosti EY, který se provádí pravidelně dvakrát ročně, a to již od listopadu 2009.