Jazykové znalosti uchazečů o práci se zlepšují, ale pomalu

9. 3. 2015

Sdílet

Autor: © nyul - Fotolia.com
Úroveň znalosti cizích jazyků uchazečů o práci v České republice se zlepšuje a počet kandidátů s pokročilou znalostí některého ze světových jazyků by se i u nás mohl začít přibližovat představám zaměstnavatelů.

Tyto závěry vyplývají z aktuálních materiálů personální agentury Grafton Recruitment.

 

Z přehledu požadavků, které u nás zaměstnavatelé vznášejí na jednotlivé pozice, vyplývá, že dobrou znalost angličtiny lze již v současnosti považovat za stejně samozřejmou věc, jako jsou samotné odborné znalosti. A že ve stále více oborech znamená znalost druhého jazyka mnohdy klíčovou výhodu rozhodující o získání atraktivního postu. Nejvýrazněji lze tento trend zaznamenat především v technických oborech - ve strojírenství, stavebnictví, automobilovém průmyslu nebo informatice, ale důraz na znalost jazyků roste i v oblasti financí a bankovnictví či v administrativě.

 

„V případě postů nabízených ve strojírenství je dnes absence požadavku znalosti angličtiny od úrovně středně pokročilý naprostou výjimkou,“ upozorňuje Jitka Součková ze společnosti Grafton Recruitment a dodává: „A pokud už se taková pozice na trhu objeví, je v porovnání s obdobnou pozicí, na které je však vyžadována znalost cizího jazyka, hůře ohodnocena, řádově se jedná o tisíce korun.“ Běžně zde také zaměstnavatelé požadují alespoň základní znalost druhého cizího jazyka, což opět zohledňují v podobě vyšší nabízené měsíční mzdy. Dominuje požadavek na znalost němčiny, ale stále častěji lze narazit i na potřebu znalosti ruštiny, francouzštiny, italštiny a dokonce švédštiny či čínštiny.

 

Nepatrně odlišná je situace v tuzemském automobilovém průmyslu, nejtěsněji napojeném na německé firmy. Také zde je množství avizovaných postů spojených se znalostí anglického jazyka, ale z logických důvodů je hojně preferována i němčina a nároky na úroveň znalosti jsou zde v tomto případě vyšší. „Zatímco v ostatních segmentech stačí v případě němčiny znalost na nižší úrovni, protože jde většinou o druhý jazyk, v případě automotive segmentu je němčina stále preferovanější první volbou a nároky na úroveň znalosti stále rostou,“ komentuje aktuální trend Jitka Součková.

 

Test jazykových znalostí absovovalo již téměř 100.000 zájemců

 

Potěšitelné je, že nejnovější výsledky jazykových testů uchazečů o zaměstnání začínají oproti minulým rokům stále více korespondovat s požadavky zaměstnavatelů na úroveň znalosti. Během uplynulého roku využilo možnost bezplatně otestovat své znalosti prostřednictvím diagnostického systému iTester bezmála 100.000 zájemců. Téměř tři čtvrtiny z nich si ověřovali své znalosti angličtiny a více než pětina chtěla vědět, jak jsou na tom s němčinou. Naprosto dokonale vládlo buď jedním, nebo druhým jazykem pouze něco kolem 2 % testovaných, na úrovni středně pokročilý a více pokročilý, se pohybovala vždy zhruba třetina zúčastněných němčinářů i angličtinářů.

 

„Domnívám se, že je ještě brzy na vyvozování nějakých závěrů, protože z průzkumů prováděných v rámci EU Česká republika dosud opakovaně vycházela jako země, jejíž obyvatelé patří k těm, kteří cizí jazyky ovládají nejméně,“ mírní přehnaný optimismus Jitka Součková, nicméně dodává: „Ale zároveň lze vysledovat, že lidé si začínají čím dál víc uvědomovat význam znalosti cizí jazyků pro zlepšení své životní perspektivy a k výuce používají stále častěji i různé moderní nástroje.“

bitcoin školení listopad 24

 

Především pro čerstvé absolventy škol, kteří kvůli absenci praxe hledají práci nejobtížněji, by mělo být podle Jitky Součkové zdokonalování se v jazykových znalostech naprostou prioritou.