Jaký bude rok 2025? Přinese nevyhnutelnost změn?

Sdílet

Finance Autor: Depositphotos
Nadcházející rok slibuje finančním investorům odlišné prostředí, je však zřejmé, že se zisky v mnoha oblastech zlepší a globální nálada zůstane pozitivní. Přinášíme analýzu společnosti Fidelity International, která se na toho téma podívala zevrubněji.

Mezi tím, jaký svět skutečně je, a tím, jak jej člověk vnímá, nevyhnutelně existuje rozdíl, poznamenal J. William Fulbright v době vrcholící studené války. V posledních několika desetiletích se většina z nás shodovala alespoň na směru, kterým se ubíráme. To už dnes neplatí. Rozdíly v politikách, ekonomických výsledcích a geopolitice však účastníkům trhu v roce 2025 nabídnou širokou škálu příležitostí.

Prozaicky řečeno, růst, inflace a úrokové sazby v největších světových ekonomikách v následujících měsících pravděpodobně naberou velmi odlišné směry, o nichž navíc panuje mnohem více pochybností. Jak uvádí makroekonomický tým Fidelity ve svém výhledu, příslušné orgány ve Spojených státech, Číně a Evropě budou v průběhu roku pravděpodobně řešit zcela odlišné problémy.

Přelomový výsledek amerických voleb zvyšuje možnost výrazné reflace největší světové ekonomiky. Nacházíme se ve střední až pozdní fázi cyklu, nikoli na jeho konci, což vytváří volatilní prostředí, které by mělo být obecně příznivé pro riziková aktiva, zároveň však poukazuje na nutnost vhodné volby investic. Valuace některých bývalých favoritů jsou vysoké, celková nálada je ale pozitivní.

Niamh Brodie-Machura, investiční ředitelka ze společnosti Fidelity International říká: „V souvislosti se snahou firem a spotřebitelů zorientovat se v novém prostředí se ve Fidelity domníváme, že u akcií reflace zvýší zisky, což zmírní obavy z vyššího ocenění společností. Pozitivní roli by měla sehrát podnikům a inovacím nakloněná administrativa, přičemž kapitálově náročným odvětvím a cyklickým titulům by měly napomoci nižší úrokové sazby. Optimismus převládá zejména v Japonsku a Indii.

Tým Fidelity pro oblast multi asset doporučuje hledět i mimo tradiční favority a zaměřit se na části trhu, které byly kvůli nadšení pro umělou inteligenci a technologické tituly dosud opomíjeny. Mezi naše tipy patří americké společnosti se střední tržní kapitalizací, pro tematické investory perspektivní finanční tituly, pro příjmové investory neamerická durace, CLO a krátkodobý kredit s vysokým výnosem a pro investory obávající se propadů hodnoty pak strategie absolutní návratnosti.“

Investoři v oblasti pevného výnosu se mezitím potýkají s úzkými spready, které odrážejí očekávání příznivých ekonomických podmínek. Vzhledem k předpokladu rostoucích deficitů veřejných rozpočtů, hrozbě cel a obchodních sporů a pokračujícím geopolitickým napětím je možné, že trhy podceňují méně optimistické scénáře. To představuje potenciální zdroj hodnoty na kreditních trzích.

Niamh Brodie-Machura doplňuje: „Obecně nás znepokojuje absence jasné strategie, jak v následujících čtyřech letech zpomalit růst veřejného dluhu. Potenciálním rizikem je stále stagflace. Velice složitou situaci měnových trhů navíc ovlivňuje politika. Například Donald Trump se vyjádřil, že by preferoval slabší dolar, ale trhy jeho program interpretují opačně. Zda se to potvrdí, ukáže čas.“

Velkou roli bude hrát také čínská stimulace – a rozhodnutí, jak Čína naloží se svými americkými státními dluhopisy. Stabilizace čínské ekonomiky je dobrou zprávou pro Evropu, ale zřejmě nebude stačit k tomu, aby se kontinent během příštích 12 měsíců plně zotavil. Klíčový význam pro rozvíjející se trhy bude mít dolar.

bitcoin školení listopad 24

A na konec Niamh Brodie-Machura shrnuje: „Potřeba diverzifikovaného portfolia pro rozložení rizika je také důvodem pro soukromá aktiva. Do roku 2025 vstupujeme s mnoha trhy stále na pokraji oživení a s nízkými cenami, což vytváří příležitosti pro investice s potenciálem solidních výnosů ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.

Stručně řečeno, investoři budou muset být flexibilní. Klíčem bude detailní a důkladný výzkum společností a trhů, do kterých investují. Jak řekl Fulbright, rozdílu mezi skutečným světem a jeho vnímáním se nevyhneme. Letos se však vyplatí tyto odlišnosti pozorně sledovat.“