BYOD: používání soukromé elektroniky k práci je v Česku stále častější

2. 8. 2013

Sdílet

Autor: © Christophe Fouquin - Fotolia.com
České firmy stále častěji umožňují svým zaměstnancům používat k práci soukromá zařízení, jako jsou chytré telefony, notebooky nebo tablety. Tento koncept, označovaný jako BYOD (Bring Your Own Device), považuje 30 % IT profesionálů za trend s největším vlivem na firemní IT v příštích třech letech.

Výše uvedené údaje vyplývají z průzkumu, který byl proveden mezi odborníky na informační technologie v rámci konference Cisco Connect. Celkem 54 % respondentů pak uvedlo, že své soukromé zařízení k práci již běžně využívají. V podobném průzkumu uskutečněném v loňském roce označilo koncept BYOD jako klíčový celkem 24 % dotázaných. Je tak vidět, že jeho význam v českých podnicích stále roste. Rezervy však firmy mají v oblasti bezpečnosti – ačkoliv má v současné době k dispozici zabezpečený přístup k firemním sítím, datům a aplikacím 73 % respondentů, kteří mohou svá soukromá zařízení k práci používat, stále je zde 27 % těch, kteří zabezpečený přístup nemají.

 

Když máš v chalupě orchestrión

„Když má zaměstnanec možnost pracovat na vlastním zařízení, které běžně používá v soukromí, má to pozitivní vliv na jeho spokojenost, motivaci a produktivitu. Data z USA ukazují, že ekonomický přínos konceptu BYOD se pohybuje v řádu minimálně stovek dolarů na každého zaměstnance za rok – a to je částka, která ve firmách s desítkami či stovkami lidí hraje roli,“ říká Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco ČR.

 

Od ochrany zařízení k ochraně samotné sítě 

„K úspěšnému fungování tohoto konceptu je ale třeba zajistit také dostatečně zabezpečené připojení soukromých přístrojů do firemní sítě. BYOD totiž neznamená jen naprostou volnost ve využívání zařízení, ale také zajištění bezpečnostních standardů pro všechny uživatele. Jen tak může znamenat přínos, a nikoliv riziko,“ uvádí Jiří Devát. Již více než polovina IT odborníků se do firemní sítě připojuje z vlastního přístroje, často jim ale právě chybí možnost zabezpečení.

Oproti situaci, kdy ve firmách fungovaly jen vybrané modely zařízení, se jich v rámci BYOD připojují desítky různých typů. Je proto potřeba, aby se bezpečnostní procesy přesunuly z ochrany zařízení k ochraně samotné sítě. Dojde tak i ke zjednodušení a zpřehlednění správy firemní sítě. Pokud firma uvažuje o zavedení BYOD, a nejen tehdy, mělo by k bezpečnostním standardům patřit zejména ověřování uživatelů, bezpečné připojení a kontextové řízení přístupu k informacím.

 

O existenci takových pravidlech vůbec neví

Pokud jsou navíc definována rozumná pravidla používání soukromých zařízení a prostřednictvím inteligentních technologií je zajištěno jejich dodržování, sníží se rizika na minimum a plnému využití potenciálu konceptu BYOD nic nebrání. V této oblasti má však řada firem nedostatky – z průzkumu Cisco vyplývá, že taková pravidla má definována pouze 59 % firem, 8 % je plánuje zavést v příštích šesti měsících. Dalších téměř 9 % dotázaných uvedlo, že o existenci takových pravidlech vůbec neví.

 

 

bitcoin školení listopad 24